Oblikovanje čelika i završni radovi

Transformacija poluproizvoda livenja, kao što su čelične ploče i gredice, u gotove čelične ploče, limove i grede je složen proces koji uključuje ogromne količine toplote. Alfa Laval ima pametnu opremu za uštedu energije, sisteme i usluge za tople i hladne valjaonice. Ovo poboljšava ukupnu efikasnost mlina i prinose.

Steelforming 640x360

Oblikovanje budućnosti čelika

Današnji čelik pomaže u oblikovanju budućnosti. Ali oblikovanje čelika je od vitalnog značaja za budućnost proizvođača čelika. Alfa Laval ima širok spektar opreme i usluga koje pomažu toplim i hladnim valjaonicama da se nose sa izazovima sa kojima se proizvođači čelika suočavaju:

Morg uljni sistem/Čišćenje kontaminiranih ulja

Ne samo da su industrijska ulja koja se koriste u proizvodnji čelika skupa za kupovinu, već su još skuplja i za odlaganje kada postanu kontaminirana česticama i drugim nečistoćama tokom procesa formiranja i završne obrade. Alfa Laval disk centrifuge su idealne za čišćenje takvih ulja jer efikasno uklanjaju i čestice i vodu iz ulja u jednoj operaciji. Osiguravanje da su ulja koja se koriste u procesima valjaonica uvek čista dovodi do značajnih ušteda zbog nižih troškova kupovine i odlaganja, minimalnog zastoja i smanjenog habanja opreme i korozije. Ovo se generalno pretvara u brz povrat ulaganja.

Tandemsko čišćenje mlina za hladno valjanje

Hladno valjani procesi obično zahtevaju velike količine uljanih maziva. Nakon svake operacije, ulje se mora ukloniti i očistiti kako bi se izbeglo stvaranje opasnosti od požara od zapaljivog taloga. Instaliranje Alfa Laval rotacione opreme za čišćenje, za čišćenje istrošenog ulja, značajno smanjuje količinu zapaljivog taloženja i skraćuje vreme čišćenja između operacija mlina. Ovo eliminiše potrebu za ručnim čišćenjem, štedeći vreme i novac.

Recikliranje kamenca

Čišćenje i hlađenje tokom procesa formiranja i završne obrade troši velike količine vode. Primeri uključuju uklanjanje kamenca pre toplog valjanja, hlađenje tokom hladnog valjanja i kiseljenje – završno čišćenje gotovih proizvoda. To znači da je reciklaža vode ključna za ekonomiju proizvodnje, kao i za smanjenje emisija. Centrifuge za dekanter nude najbolji način za čišćenje kaše u procesima formiranja čelika i završne obrade od kamenca i čestica gvozdenog oksida.

Sistemi hlađenja zatvorene petlje

Dobro dizajnirani sistemi za hlađenje su od vitalnog značaja s obzirom na složene procese i uslove rada sa kojima se susreću visoke peći, BOF peći i elektrolučne peći, postrojenja za direktnu redukciju i mašine za kontinualno livenje.

U sistemu hlađenja zatvorene petlje, visokokvalitetna voda se hladi u sekundarnom sistemu za hlađenje, koji se sastoji od pločastih izmenjivača toplote hlađenih morskom, rečnom vodom ili vodom iz obližnjeg rashladnog tornja, koji:

  • Smanjuje održavanje zahvaljujući upotrebi Alfa Laval pločastih izmenjivača toplote lakih za održavanje
  • Smanjuje troškove pumpanja jer pumpe treba da prevaziđu samo statičku glavu procesne opreme, a ne ceo rashladni toranj.

Hladnjak vazduha kao sekundarni sistem hlađenja

Pošto je voda sve ređi resurs, od vitalnog je značaja za proizvođače čelika da traže alternativne sisteme za hlađenje. Sistemi za hlađenje vazduha zatvorene petlje su efikasna alternativa rashladnim tornjevima koji eliminišu i probleme i troškove povezane sa tretmanom vode i vodom za dopunjavanje. Alfa Laval hladnjaci vazduha kombinuju visoku efikasnost sa niskom potrošnjom električne energije i nivoom buke.

Linija za kiseljenje

Da bi se uklonile nečistoće i različiti oksidi, površina čelika se obrađuje u liniji za kiseljenje. Dostupni su različiti tipovi procesa kiseljenja pomoću različitih kiselina za kiseljenje za obradu čelika SS i CS klase. Grafit je praktično jedini materijal pogodan za izmenjivače toplote koji se koriste u visoko korozivnim sredinama kupatila za kiseljenje.

Alfa Laval Diabon pločasti izmenjivač toplote ima ploče napravljene od specijalnog grafitnog materijala koji može da izdrži i tečnosti za kiseljenje od nerđajućeg čelika i ugljeničnog čelika.

Više o hlađenju zatvorene petlje

Thyssenkrupp, Nemačka

Da bi zaštitio svoj rashladni toranj od rashladne vode kontaminirane uljem i izbegao skupo održavanje, thyssenkrupp je ugradio dva Alfa Laval M30 dvoslojna izmenjivača toplote sa titanijumskim pločama u svojoj fabrici u Duisburgu. Dizajn sa dvostrukim zidom garantuje da se rashladna voda zagađena uljem u primarnoj rashladnoj petlji ne može mešati sa rashladnom vodom iz rashladnog tornja i da kontaminacija ne može da prodre u okolinu.

NLMK, Rusija

Zbog problema sa vodom u ulju za ležajeve, što je dovodilo do čestih zaustavljanja proizvodnje i skupih oštećenja, NLMK je odlučio da svoju fabriku za čišćenje ulja za ležajeve nadogradi na sistem Alfa Laval. Novi sistem koristi separator velike brzine za čišćenje ulja i izmenjivač toplote za prethodno zagrevanje ulja radi poboljšanja efikasnosti separacije. Od renoviranja NLMK nije imao problema sa vodom ili čvrstim materijama u ulju i štedi energiju i vreme sa novim sistemom.